Zatiaľ čo sa zvýšila inštitucionálna účasť na BTC, veľká časť zástupcov retailu mohla zostať mimo trhu. U tejto skupiny sa za posledných pár týždňov mohla vyskytnúť obava z premeškania (FOMO) pri príležitosti dosiahnuť zisky. Poďme sa pozrieť na stratégiu, ktorá eliminuje riziko.

Stratégia dollar-cost averaging

Investori by teraz mali zvážiť implementáciu stratégie dollar-cost averaging (DCA). DCA, tiež známy ako konštantný dolárový plán, spočíva v nákupe menšieho množstva aktíva v pravidelných intervaloch, bez ohľadu na vývoj cien, namiesto investovania celej sumy naraz. Táto stratégia pomáha investorom vylúčiť emócie z ich obchodov a môže viesť k nižším priemerným nákupným nákladom.

Pre ilustráciu, povedzme, že investor zhromažďuje bitcoiny v hodnote 100 dolárov za najvyššiu cenu zaznamenanú 17. každého mesiaca, počnúc 17. decembrom 2017, kedy vrcholil bitcoin na úrovni 19,783 dolárov. V čase písania článku by tento investor vlastnil zhruba 0,48 BTC s priemernou cenou okolo 8,660 dolárov. Znamená to tiež, že investor by pri súčasnej trhovej cene 18,850 dolárov dosiahol zisk takmer 120%.

Ak by však investor 17. decembra 2017 uskutočnil jednorazovú investíciu za rekordnú cenu 19,783 dolárov, investícia by v súčasnosti utrpela stratu 4,7%. Po dlhom období by táto strata mohla byť výraznejšia po očistení o infláciu.

V prvom prípade investor rozložil 3,600 dolárov na 36 mesiacov a nakúpil menej bitcoinov, keď boli ceny vysoké, a viac, keď boli ceny nízke. To pomohlo znížiť priemerné náklady a dosiahnuť značný zisk. Stratégia priniesla podobné výsledky aj počas predchádzajúcich cyklov.

Čítajte tiež – Podľa tejto metriky BTC dosiahne vrchol na 590,000$!

Riziko opčných stratégií pre retail

Niektorých investorov môže napadnúť implementácia stratégií prostredníctvom trhu s opciami, napríklad nákup put opcie na dlhodobú pozíciu na spotovom trhu. Put by získal hodnotu v prípade výpredaja, čo by zmiernilo stratu.

Takéto stratégie sú však vhodnejšie pre špekulantov, ktorí majú v úmysle profitovať z krátkodobej volatility cien a idú proti myšlienke strhnúť priemerné nákupné náklady prostredníctvom DCA.

Navyše tí, ktorí sa snažia kombinovať DCA s hedgingom opcií, môžu nakoniec poškodiť portfólio. Retailoví investori by sa tak nemali držať obchodovania s opciami. 

V prípade bitcoinov je to obzvlášť riskantné, pretože sentiment zostáva býčí a analytici očakávajú pokračujúci inštitucionálny dopyt.

 • Sleduj Nás na Telegrame
  Sleduj Nás na Facebooku
  Pridaj sa do Facebook Skupiny
  Navštíviť
  Navštíviť
  Navštíviť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu