Pravdepodobne si si už nejaký ten Bitcoin a kryptomeny nakúpili. A rovnako tak na 99 % ho ešte stále držíš na burze. Avšak je to bezpečné?

Burza môže byť hocikedy hacknutá. Avšak pozor, nie len že za takýchto okolností by prišla o nejakú tu peňaženku, ale pravdepodobne o všetky kryptomeny ktoré má. Takéto niečo sa stalo už niekoľko krát. Keď držíte peniaze na burze, tak v podstate svoje mince držíte na kryptomenovej peňaženke burzy, ktorá veľmi často môže byť terčom hackerov. Preto pokiaľ neobchodujete, je lepšie si poslať kryptomeny na bezpečné miesto. V tomto článku sa pozrieme na top 3 najbezpečnejšie miesta pre držanie mincí.

Decentralizované burzy s wallet

Niektoré burzy okrem možnosti obchodovania plnia aj funkciu peňaženky. Číže vy svoje peniaze nedržíte na peňaženke burzy, ale vlastníte ich na svojej wallet, z ktorou zároveň aj okamžite môžete obchodovať. Na týchto burzách sa však peniaze rozmieňajú spôsobom výmeny. Čiže pokiaľ predáte BTC a nakúpite ETH, tak z vašej peňaženky vám odídu nejaké tie mince BTC a od iného vlastníka dostanete ETH. Nevýhodou je dlhé posielané mincí, keďže presun neprebieha formou výmeny, ale odosielania si mincí medzi sebou. Rovnako tak poplatky môžu byť vysoké. Hlavne v prípade posielania malých súm. Napríklad ak pošlete BTC v hodnote 10 USD, tak poplatok v sieti môže byť až 4 USD v hodnote BTC. Výhodou je však oveľa väčšia bezpečnosť. Príklad týchto búrz sú hlavne DeFi swap zmenárne.

Binance futures návod – Leverage trading, ako obchodovať, vysvetlenie príkazov

Software wallet

Software wallet je prakticky to isté ako keď by ste vlastnili kryptomeny na vyššie spomenutej burze. Opäť vlastníte mince na svojej vlastnej wallet a nikto k ním nemá dosah. Pokiaľ teda niekomu nedáte private key. Tieto peňaženky síce sú bezpečné a hackerom trvá v priemerne 400 rokov, kým sa im podarí hacknúť peňaženku, avšak riziko je takmer minimálne. Pretože na hacknutie tejto wallet treba ultra výkonné zariadenie, akými v tejto dobe nedisponuje len tak hocikto. Prakticky len niekoľko firiem na svete, ktoré ale využívajú výkon nie na hackovanie, ale vlastné účely prevádzky služieb ako sociálna sieť Facebook a pod.

Prečítaj si aj: Coinbase návod – Ako zadarmo, bez poplatkov kúpiť Bitcoin

Hardware wallet – Kryptomeny

Na záver sa dostávame k najbezpečnejšej možnosti hodlovania BTC a kryptomien. Je ním ako inak držanie na hardware wallet. Zariadenie ako Ledger, alebo Trezor niečo stojí, avšak ponúka takmer 100 % bezpečnosť a ochranu vašich mincí. K minciam sa dá dostať jedine cez seed, ktorý je prakticky nehacknutelný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu