Podľa údajov spoločnosti Glassnode vyťažili bitcoinoví mineri 12. februára za necelú hodinu viac ako 4 milióny dolárov, čo predstavuje najväčší hodinový výnos v histórii.

V máji 2020 podstúpil bitcoin tretí halving. Po znížení blokovej odmeny na polovicu sa počet ťažiarov BTC, ktoré môžu ťažiť pomocou výpočtového výkonu, znížil o polovicu. Preto príjmy baníkov klesli o 50%.

Zároveň je hašovacia rýchlosť bitcoinovej siete tiež na nových maximálnych hodnotách, pričom štvrtá po sebe idúca úprava obtiažnosti smerom nahor sa očakáva zhruba o 2,5% za sedem dní.

BTC hash rate a obtiažnosť
BTC hash rate a obtiažnosť

Prečo teda výnosy bitcoinových minerov stúpajú?

Blokové zníženie odmeny na polovicu nastáva každé štyri roky, aby sa znížila miera zvyšnej ponuky bitcoinu.

Keď sa bitcoin blíži k svojej stálej ponuke na úrovni 21 miliónov, tempo ťaženia nových BTC sa zníži o polovicu. Polovica však môže vyvinúť obrovský tlak na baníkov závislých od BTC, ktoré ťažia, aby krátkodobo pokryli prevádzkové náklady.

Teoreticky sa očakáva, že keď dôjde k zníženiu na polovicu, cena bitcoinu stúpne z dôvodu nižšej ponuky nových mincí vstupujúcich na trh. Preto môže vyššia cena BTC vyrovnať nižší počet BTC, ktorími sú ťažiari odmenení za ťažbu bloku.

BTC hodinový výnos z ťažby
BTC hodinový výnos z ťažby. Zdroj: Glassnode

Tento týždeň ťažiari bitcoinov dosiahli najväčší hodinový výnos v histórii, a to aj napriek tomu, že v porovnaní s minulým rokom ťažili polovicu BTC.

To ukazuje, že bitcoin pracuje tak, ako bol navrhnutý, pričom jeho hodnota rastie po znížení blokovej odmeny na polovicu, čo motivuje baníkov k zvyšovaniu ich hash rýchlosti a investovaniu do bezpečnosti siete.

Ďalším dôvodom zvyšujúcich sa výnosov baníkov je zvyšujúci sa počet transakcií v sieti a súvisiace poplatky, ktoré sa v dôsledku toho platia baníkom. Príjmy baníkov tvoria transakčné poplatky plus blokové odmeny inkasované baníkmi, pričom prvé z nich podľa údajov spoločnosti Clarkmoody tvoria zhruba 13,5% celkových výnosov.

Bitcoin by mal pokračovať v raste - Likvidná ponuka stále klesá

Budú tržby minerov naďalej rásť s cenou BTC?

Model S2F sa do veľkej miery spolieha na zásobu BTC a nové vyťažené bitcoiny, pričom predpovedá cenový trend BTC na základe jeho nedostatku. Podľa tohto modelu sa cena BTC predpovedá na 280,000$.

BTC Stock to flow model
BTC Stock to flow model

Momentálne sa bitcoiny konsolidujú po dosiahnutí nového historického maxima nad 49,000 dolárov. Ak by sa cena BTC blížila k 60,000 dolárom, spôsobilo by to, že trhová kapitalizácia kryptomeny prekoná 1 bilión dolárov.

Nálada na trhu zostáva pozitívna aj z dôvodu rastúceho inštitucionálneho záujmu.

Sleduj Nás na Telegrame
Sleduj Nás na Facebooku
Pridaj sa do Facebook Skupiny
Navštíviť
Navštíviť
Navštíviť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu