Ste na trhu nováčikom? Chceli by ste sa dozvedieť viac o kryptomenách? Tu je 5 zaujímavých faktov o nich!

Okrem bitcoinu existujú tisíce altcoinov

Prvá kryptomena, o ktorej väčšina ľudí počuje, je bitcoin. Niet divu, keď je prvá, ktorá sa objavila. Stojí za to však vedieť, že na rozdiel od BTC existuje na trhu množstvo rôznych mincí, ktoré sú mu viac alebo menej podobné a nazývajú sa altcoiny. Kryptotrh rýchlo rástol. V dnešnej dobe nemáme stovky, ale tisíce nových kryptomien.

Niektoré z nich sú užitočnejšie, iné menej. Existujú aj také, ktoré vám neposkytnú žiadnu hodnotu – hovoríme o minciach patriacich k finančným pyramídam, napríklad OneCoin. Tie sú zasa ťažko nazvateľné kryptomenou.

Ak ste zvedaví, do ktorej kryptomeny sa momentálne oplatí investovať, a hľadáte odpovede na to, čo sa stane druhým bitcoinom – najskôr by ste sa mali zamerať na pozorovanie trhov. Kryptomeny s menšou kapitalizáciou môžu byť pre vás príliš riskantné, kvôli častejším a silnejším výkyvom. Každá kryptomena je iná, má iné predpoklady a funkcie – je potrebné tomuto všetkému venovať pozornosť.

Cena kryptomien nie je fixná – jej ceny silne kolíšu

Ceny virtuálnych mien sa menia. Ceny kryptomien s nízkou trhovou kapitalizáciou môžu zahŕňať nárasty a poklesy o stovky percent. Je to tak preto, lebo v takom prípade zostávajú trhy plytšie a investori, ktorí vlastnia väčšinu takýchto mincí, môžu s grafmi ľahko manipulovať.

Pre väčšie kryptomeny je to úplne iné. Zvyčajne kolíšu na úrovni niekoľkých percent, aj keď v prípade niektorých udalostí to môže byť aj niekoľko desiatok percent. Vezmime si pod lupu napríklad situáciu z marca v roku 2020, keď sa zrútili svetové trhy. V tom čase dokonca bitcoin stratil viac ako polovicu svojej hodnoty – samozrejme, všetky straty rýchlo vyrovnal.

Nie každá virtuálna mena má rovnakú funkciu. Tu stoja za zmienku napríklad stablecoiny – predpokladá sa, že ich hodnota zostane konštantná, navyše sú kryté bežnou fiat menou alebo iným aktívom určitej hodnoty – napríklad zlatom. Tento typ coinov zahŕňa Tether (USDT). Jeho cena sa predpokladá na 1 USD – aj keď nad touto alebo pod touto sumou existujú aj minimálne výkyvy. Za zmienku však stojí, že investori nekupujú stablecoiny preto, aby zarobili peniaze na svojich poklesoch a prírastkoch, ale iba preto, aby mohli rýchlo vstúpiť na trhy a vystúpiť.

Ak stratíte súkromný kľúč od svojej peňaženky, nebudete môcť svoju kryptomenu získať späť

Každá peňaženka s kryptomenami sa skladá z dvoch kľúčov:

  • verejného, ​​ku ktorému sú priradené kryptomeny,
  • súkromného, ​​ktorý poskytuje prístup ku coinom a umožňuje potvrdzovať transakcie.

V takom prípade slúži druhý ako heslo, bez ktorého nebudete môcť získať späť svoje finančné prostriedky. Ak ju stratíte alebo sa dostane do zlých rúk, môžete jednoducho prísť o svoje kryptomeny.

Fiat peniaze používajú zločinci na darkwebe 800-krát častejšie ako kryptomeny

Aj keď sa stáva, že ľudia, ktorí nemajú žiadny kontakt s kryptotrhom, tvrdia, že tento druh meny najčastejšie používajú zločinci, je to v skutočnosti mýtus. Vlani spoločnosť Messari zverejnila správu, v ktorej sa uvádza, že tradičné meny sa na čiernom trhu používajú 800-krát častejšie ako kryptomeny.

Samozrejme existujú ľudia, ktorí sa snažia prať špinavé peniaze prostredníctvom virtuálnych mien, ale to isté sa dá povedať o americkom dolári, ktorý zločinci často používajú, a napriek tomu ho ľudia využívajú.

Kryptomeny nie sú anonymné

To je ďalší mýtus, ktorý sa dá vyvrátiť. Aj keď existujú kryptomeny zamerané na súkromie ako DASH a Monero, coiny ako Bitcoin nie sú anonymné. Samozrejme svojim menom transakcie nepodpisujeme, ale všetci používatelia majú prístup k údajom uloženým v blockchaine, ako je verejná adresa príjemcu a odosielateľa, prevedená suma a dátum.

Malo by sa tiež spomenúť, že väčšina kryptoplatforiem má zásady KYC (Know Your Customer) a AML (Anti-Money Laundering), takže ich zákazníci musia podstúpiť overenie.

Sleduj Nás na Telegrame
Sleduj Nás na Facebooku
Pridaj sa do Facebook Skupiny
Navštíviť
Navštíviť
Navštíviť

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu